אי.זי אופטימייזר בע"מ - מנהל קרנות גידור עבור לקוחות כשירים

לא בטוחים שיש בועה בוול סטריט? הסתכלו על הגרף הזה

היחס בין שווי שוק המניות בארה"ב לבין גודל הכלכלה כפול מהממוצע ההיסטורי וגבוה משמעותית משיאה של בועת הדוט.קום, לפי דו"ח של אסטרטג השווקים הראשי של ג'ונס טריידינג – כך דיווח אתר מרקטווץ'

 

קטעים נבחרים מכתבה ב TheMarker מיום 13 בנובמבר 2021 :

[[[[[[[[[[ לכתבה המלאה ב TheMarker לחצו כאן ]]]]]]]]]]

 

…מייקל אורורק, אסטרטג השווקים הראשי של חברת השירותים הפיננסיים ג'ונס טריידינג, מציע לכל מי שמקנן בלבו ספק האם יש בועה בשוק המניות בארה"ב, להביט בגרף שמציג את היחס בין שווי שוק המניות לבין גודל הכלכלה.

אתר החדשות מרקטווץ' דיווח כי לפי גרף שהציג אורורק בדו"ח למשקיעים תחת הכותרת "במקרה של ספקות לגבי הבועה", שווי השוק המצרפי של החברות הנכללות במדד המניות S&P 500 (-0.32% 4211.99) מהווה כעת 177% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב. זהו ערך גבוה משמעותית מ-121% בשיאה של בועת הדוט.קום בשנת 2000, וכפליים מהממוצע ב-30 השנים האחרונות.

 

…"אפילו עם גידול חד יותר בתמ"ג הנומינלי בזכות האינפלציה, נהיה זקוקים לצמיחה של 8% במשך עשור כדי לחזור לממוצע ההיסטורי של היחס בין שווי השוק לתמ"ג", כתב אורורק בדו"ח למשקיעים. "זה אמור לצייר תמונה עגומה של עד כמה השוק יקר כיום ביחס לבועת המניות של הדור הקודם.

 

…"מכיוון שהשווקים הפיננסיים בארה"ב הגיעו לרמות חדשות של טירוף, רצינו לוודא שנתעד את הרגע הזה למען הדורות הבאים. ככל הנראה, לא למדנו דבר מהבועות בשוקי המניות, הדיור והאשראי שהתרחשו בין השנים 1999–2008", הוסיף.

…אורורק הזכיר בדו"ח את הנפילה בת ה-80% של מדד נאסד"ק בין מארס 2000 לאוקטובר 2002, לאחר התפוצצות בועת מניות האינטרנט, וציין כי מניית אמזון (+3.12% 2986.78) – אחת מהחברות הבולטות ביותר בבועת הדוט.קום – איבדה 95% מערכה בין דצמבר 1999 לספטמבר 2001.

…בדומה לאסטרטגים אחרים, בהם הכלכלן ומשקיע האג"ח מוחמד אל עריאן, גם אורורק מייחס את היווצרות הבועה הנוכחית לצעדים שנקטו הבנק הפדרלי ובנקים מרכזיים אחרים בעולם. "העולם כיום אינו טוב יותר מכפי שהיה לפני שני עשורים, ואפשר לטעון שמצבו גרוע יותר", כתב. "פשוט טריליוני הדולרים הנוספים הללו שנכנסו לכלכלה בתוך פרק זמן קצר סיפקו כביכול הצדקה להערכות שווי שאינן בנות-קיימא".

מייקל אורורק, אסטרטג השווקים הראשי של חברת ג'ונס טריידינגצילום: בלומברג

"יותר ספקולטיביות מאשר בשנות ה-20"

…בתחילת השבוע, הזהיר בנק מורגן סטנלי (-3.76% 90.03) כי המדיניות המוניטרית המרחיבה של הבנק הפדרלי והזינוק באינפלציה הותירו את המשקיעים עם ריבית ריאלית שלילית, שמזינה בועות בנכסים. "שפל של כל הזמנים בריביות הריאליות השליליות נוטה ליצור הפרזות ותשואות עתידיות שליליות", כתבה ליזה שלט, מנהלת ההשקעות הראשית של חטיבת ניהול העושר של מורגן סטנלי, בדו"ח למשקיעים ביום שני, לפי דיווח מרקטווץ'. "אנחנו חוששים כי מדיניות הפד מנותקת מנתוני היסוד".

…ד"ר מייקל ברי, המשקיע שהרוויח קרוב למיליארד דולר מהימור נגד שוק הדיור בארה"ב לפני משבר 2008, ושעל סיפורו מבוססים רב-המכר והסרט זוכה האוסקר "מכונת הכסף", אמר שלשום (חמישי) כי הבועה הנוכחית בהערכות שווי הנכסים גדולה יותר מאשר בתקופת בועת הדוט.קום, והזהיר כי רמת הספקולטיביות בשווקים גבוהה כעת מזו שהיתה בשנים שקדמו למפולת הגדולה של 1929.

"יותר ספקולטיביות מאשר בשנות ה-20", כתב ברי בציוץ בחשבונו בטוויטר. "יותר הערכות שווי מנופחות מאשר בשנות ה-90. יותר סכסוכים גאופוליטיים וכלכליים מאשר בשנות ה-70".

משקיע כשיר נחשב יחיד אשר עונה על לפחות אחד מהתנאים הבאים:

​שווי נכסים נזילים
השווי הכולל של הנכסים הנזילים שבבעלותו עולה על 8.5 מיליון שקלים חדשים;

גובה הכנסה
גובה הכנסתו בכל אחת מהשנתיים האחרונות עולה על 1.3 מיליון שקלים חדשים, או שגובה הכנסת התא המשפחתי שאליו הוא משתייך עולה על 1.9 מיליון שקלים חדשים;​

שילוב שווי נכסים נזילים וגובה הכנסה
השווי הכולל של הנכסים הנזילים שבבעלותו עולה על 5.3 מיליון שקלים חדשים וגובה הכנסתו בכל אחת מהשנתיים האחרונות עולה על 640 אלפי שקלים חדשים, או שגובה הכנסת התא המשפחתי שאליו הוא משתייך עולה על 950 אלפי שקלים חדשים;

​"נכסים נזילים" משמע מזומנים, פיקדונות, ניירות ערך סחירים, יחידות של קרנות נאמנות, קרנות השתלמות ונכסים פיננסיים (ללא נדל"ן) כהגדרתם בחוק הייעוץ. "תא משפחתי" משמע יחיד ובני משפחתו הגרים עמו או שפרנסת האחד על האחר. ההסבר הנ"ל בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך הוא מיועד לנשים וגברים כאחד/ת.

המידע המפורט באתר זה (להלן: "המידע") מהווה מידע כללי ותמציתי בלבד בנוגע לתנאים או לפעילות של חברת אי. זי. אופטימייזר ו/או של השותפויות (קרנות הגידור) בהן היא מהווה או תהווה את השותף הכללי (GP) (כל אחת מהן להלן: "הקרן"), אינו מחייב, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. הקרן והשותף הכללי בה אינם ערבים לדיוק, שלמות, או שימושיות, המידע שהוצג לעיל. השקעה בקרן תבוצע על בסיס הצעה פרטית ולפי שיקול דעתו המוחלט והבלעדי של השותף הכללי, בהתאם לאמור במסמכי ההשקעה של הקרן ולתנאים המפורטים בהם בלבד, לאחר שמשקיע קיבלם לידיו, בדקם באמצעיו הוא ובאופן אישי וללא כל הסתמכות על האמור באתר זה או על מנהלי הקרן ונציגיה וחתם על כל מסמכי ההשקעה בקרן.

אין באמור באתר זה כדי להוות תחליף לייעוץ מס, ייעוץ משפטי, או ייעוץ השקעות בידי יועץ בעל רישיון על פי דין, המתחשב בצרכים ובנתונים הייחודיים של כל אדם. כל משקיע נדרש להעריך באופן עצמאי את מלוא היבטי ההשקעה בקרן. זכויות בקרן אינן מוצעות ולא יוצעו לציבור והמידע באתר זה אינו מהווה ואין כוונה שיהווה הצעה לציבור להשקעה בקרן. מובהר ומודגש כי ניירות הערך של הקרן יוצעו ויימכרו ללא יותר מ-35 ניצעים/משקיעים במהלך שנים עשר החודשים שקדמו לכל הצעה או מכירה כאמור, בצירוף ניצעים ומשקיעים כשירים, אשר ייבחרו בהליך הקבוע על ידי השותף הכללי לפי פרמטרים שונים שנקבעו, כגון סכום השקעה מינימלי, התאמת המשקיע לאופקי ההשקעה בקרן וכיוצא באלה. אין לראות באמור באתר זה התחייבות של מנהל הקרן לתנאים המתחייבים בקרן, להשגת תשואה עודפת, או להימנעות מהפסד בקרן ו/או לכל פרמטר אחר הקשור לתשואת הקרן לרבות, אך לא רק, סיכון ו/או מתאם לנכס או למדד מכל סוג שהוא. אין בתוצאות עבר כדי להוות אינדיקציה או התחייבות כלשהי לגבי פעילות בקרן או תוצאות עתידיות של הפעילות בקרן. כל הנתונים המופיעים באתר זה אינם מבוקרים וכפופים לשינויים.